Симон Трпчески

Симон Трпчески - пијанист

Симон Трпчески е познат не само по неговата моќна виртуозност и длабоко експресивен пристап, туку и по неговата харизматична сценска присутност.

Тој се појави на меѓународната сцена пред дваесет години како Уметник на Новата Генерација на Би-Би-Си, со неверојатно брза кариера која не признава културни или музички граници. Симон Трпчески соработува со над сто оркестри на четири континенти, вклучувајќи ги London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, City of Birmingham Orchestra, Orchestre National de France, Royal Concertgebouw Orchestra, Deutsche Sinfonie Orchester Berlin или Dresden Philharmonic, додека во Северна Америка, тој е чест солист со оркестрите на Кливленд и Филаделфија, филхармониските оркестри на Лос Анџелес и Њујорк и симфониските оркестри на Чикаго, Сан Франциско, Сент Луис, Сиетл и Балтимор. Понатаму, тој настапува и со филхармониските оркестри на Сеул и Хонг Конг и New Japan Philharmonic, како и симфониските оркестри на Сиднеј, Аделаида, Мелбурн и Нов Зеланд.

Трпчески е многу баран солист, а долгата листа истакнати диригенти со кои соработувал ги вклучува Лорин Мазел, Владимир Ашкенази, Марин Алсоп, Густаво Дудамел, Кристијан Мачелару, Шарл Дутоа, Јакуб Хруша, Владимир Јуровски, Сузана Малки, Андрис Нелсонс, Антонио Папано, Василиј Петренко, Роберт Спано, Мајкл Тилсон Томас, Габриел Бебешелеа, Дејвид Зинман. Тој има посебна долгогодишна врска со Кралскиот филхармониски оркестар на Ливерпул, дополнително зајакната за време на мандатот на диригентот Василиј Петренко. Заедно, тие ги снимија спомениците на рускиот пијано репертоар, сите четири концерти за пијано на Рахмањинов, како и Рапсодијата на тема од Паганини, за Ави Рекордс, двата пијано концерти на Чајковски и неодамна концертите за пијано бр. 1 и 3 на Прокофјев за Оникс Класикс.

Познат рециталист, Симон Трпчески настапува во најпрестижните концертни сали во Њујорк, Сан Франциско, Вашингтон, Лондон, Париз, Амстердам, Милано, Минхен, Прага, Хамбург, Билбао, Истанбул, Даблин и Токио. Од своето деби во Вигмор Хол во 2001 година, тој остана редовен гостин на оваа престижна концертна сала, вклучувајќи и Резиденција во 2018 година и две рецитали изданија објавени под етикетата Wigmore Live.

Во камерната музика, Симон Трпчески редовно соработува со виолончелистот Даниел Милер-Шот и редовно се појавува како камерен музичар на фестивали како Аспен, Вербие, Рисор, Берген и Фестивалот на Балтичкото Море. Неговата најнова соработка на ова поле е со врвниот виолинист Максим Венгеров.

Симон Трпчески, како природен музички истражувач, исто така, се залага за зајакнување на културниот имиџ на родната Македонија. Неговиот најнов проект за камерна музика МАКЕДОНИСИМО е посветен на запознавање на публиката ширум светот со богатите традиционални македонски народни корени. Во соработка со композиторот Панде Шахов, создадоа единствен звучен свет, македонската народна музичка традиција со високо виртуозни, рифови и хармонии под влијание на џезот. Од својата успешна премиера во Германија на Ludwigsburger Schlossfestspiele, проектот продолжи во Словенија, Велика Британија, Полска, Холандија, Франција, Србија, Црна Гора, Романија и Јужна Кореја, со идни настапи закажани во Русија, Нов Зеланд и Австралија.

Плодните соработки на Симон Трпчески со EMI Classics, Avie Records, Wigmore Hall Live, Onyx Classics и моментално Linn Records резултираа со широка и наградувана дискографија. Неговиот природен афинитет кон руските композитори од 19 и 20 век е прикажан на седум ЦД-а, во кои се претставени дела од Рахмањинов, Прокофјев, Стравински, Чајковски, Скрјабин, Мусоргски и Римски-Корсаков. Тој снима и музика од Шопен, Брамс, Пуленк, Бах, Лист и Дебиси. Неговиот деби албум ги доби наградите „Избор на уредникот“ и „Деби албум“ на Gramophone Awards во 2002 година. Неговиот циклус на концерти Рахмањинов во 2010 и 2011 година го доби признанието „Избор на уредникот“ на Gramophone Magazine, а исто така доби и Златен Дијапазон. ЦД -то Вигмор во Живо од 2012 година го доби признанието „Класично ЦД на неделата“ во The Telegraph.

Со посебна поддршка од КултурОп - водечка културна и уметничка организација од Македонија - Симон Трпчески работи редовно со млади музичари во Македонија, негувајќи го талентот на следната генерација уметници, како и за промоција и афирмација на македонската музика и на класичната музика воопшто.

Во 2009 година, тој го доби Претседателскиот орден за заслуги за Македонија, одликување кое се доделува на странски и домашни достоинственици одговорни за афирмација на Македонија во странство. Во 2011 година, тој стана првиот добитник на титулата „Национален уметник на Македонија“.

Роден во Македонија во 1979 година, Симон Трпчески дипломира на Факултетот за музичка уметност при Универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје, каде што студирал кај Борис Романов. Тој од БиБиСи беше прогласен за уметник на новата генерација 2001-2003, а во 2003 година Кралското филхармониско здружение го награди со признанието „Млад уметник“.

Септември 2021 година

Да не се менува без дозвола. Редовно ги ажурираме нашите биографии. Ве молиме уништете го целиот претходен биографски материјал. Ве молиме контактирајте со Victoria Rowsell Artist Management пред да ја репродуцирате оваа биографија.